čtvrtek 29. prosince 2016

F60.31

F60.31 je kód pod kterým je hraniční porucha osobnosti klasifikována Mezinárodní klasifikaci nemocí. Jedno písmeno, čtyři čísla a jedna tečka. Vypadá to jako nic a může vám to ovlivňovat celý život. O borderline (což je anglický termín, který mám raději) existuje mnoho mýtů a v česku je tato choroba celkem neznámá. Co ale reálně znamená, když vám život vytetovat do mozku F60.31?

- Každou emoci cítíte jen ve svojí extrémní podobě. Neznáte málo, neznáte trochu, neznáte pohodu. Znáte posedlost, radost, nenávist, žal...nic slabší, nic mezi.
- Nedokážete cítit víc emocí naráz. Smíšené emoce? Kdeže.
- Někdy necítíte nic. Vážně. Prostě prázdno. Kdo ví proč, toto většinou lidi vyděsí víc, než ty dvě věci předtím. Pravda je, že borderline prázdno je můj oblíbený stav. Nejméně vyčerpávající.
-Trpíte sebedestrukcí. Věci, které vás ničí, vás něčím přitahují. A tím teď nemyslím, že si dáte panáka, když máte antibiotika. Tím myslím, že se opijete do němoty, zvracíte, je vám odporně, nenávidíte se, ale něco v tom pocitu vás těší. Nebo kouříte, kašlete u toho, je vám zle a stejně v tom pokračujete.
-Musíte se přemlouvat, abyste zůstali naživu. Protože je to tak hrozně vyčerpávající všechno. Ta myšlenka, zda by nebylo lepší s tím seknout.
-Myslíte, že vás všichni nenávidí.
-Máte panickou hrůzu z navazování vztahů.
-Jste přesvědčení, že vás vaši blízcí opustí. Neustále vás svírá panická hrůza. Z odmítnutí, z opuštění.
-Když milujete, tak se na toho člověka extrémně zafixujete. Neumíte mít rádi, umíte jen posedle milovat. Jste šťastní, když ta osoba je šťastná, Když vám hodinu neodepíše, myslíte se, že umřeli. Je pro vás všechno.
-Někdy se nenávidíte. Tak moc, že se nedokážete podívat do zrcadla. Že existence ve vašem těle je nesnesitelná. Potom si začnete ubližovat. Aby to aspoň trochu přešlo.

To je F60.31.

Žádné komentáře:

Okomentovat